Miesiąc: kwiecień 2016
Zadanie 2. Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
Przykłady uczniowskich rozprawek lub fragmentów z komentarzami – POBIERZ
Poniższa lista lektur przygotowana została w oparciu o podstawę programową (Rozp. MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. DzU z 2012 r. poz. 977) oraz Informator przygotowany przez CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna) Egzamin maturalny od 2015 roku. Wymienione dokumenty stanowią podstawę matury.
POBIERZ I ZAPOZNAJ SIĘ Z CAŁĄ LISTĄ LEKTUR
Cele kształcenia – wymagania ogólne
I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.
Uczeń rozumie teksty o skomplikowanej budowie; dostrzega sensy zawarte w struktu- rze głębokiej tekstu; rozpoznaje funkcje tekstu i środki językowe służące ich realizacji; ma świadomość kryteriów poprawności językowej.
POBIERZ I ZAPOZNAJ SIĘ Z CAŁĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ Z JĘZYKA POLSKIEGO
Wprowadzenie na egzamin maturalny interpretacji tekstu poetyckiego jako formy wypowiedzi wynika z potrzeby sprawdzenia umiejętności samodzielnego myślenia w spotkaniu z nieznanym uczniowi tekstem literackim, a w szerszej perspektywie – z jakimkolwiek nowym przekazem, który domaga się zrozumienia.
POBIERZ I PRZECZYTAJ CAŁY PORADNIK
Wprowadzenie nowej formuły egzaminu maturalnego, która zacznie obowiązywać od roku 2015, jest konsekwencją sukcesywnego wdrażania od roku szkolnego 2009/2010, na kolejnych etapach edukacji, nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. W dokumencie tym wymagania szczegółowe podzielono na trzy obszary: 1) odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji, 2) analiza i interpretacja tekstów kultury, 3) tworzenie wypowiedzi. We wszystkich obszarach płaszczyzną wspólną nauki o języku i o literaturze jest tekst – skupienie na nim różnorodnych działań edukacyjnych potwierdza jego zasadniczą rolę w nauczaniu języka polskiego i pozwala na funkcjonalne potraktowanie zarówno wiedzy o literaturze, jak i wiedzy o języku, które łącznie stanowią fundament pogłębionej analizy i – w efekcie – rozumienia wypowiedzi.
POBIERZ I ZAPOZNAJ SIĘ Z CAŁYM DOKUMENTEM