Znasz Boba Dylana muzyka?

Poznaj Boba Dylana – laureata literackiej Nagrody Nobla Nie tak dawno pisano tak:
Bob Dylan to żywa legenda muzyki rockowej. Nagrał wiele piosenek, które weszły do muzycznego kanonu, jest laureatem Oscara, ma za sobą doświadczenia aktorskie, a od lat wymienia się go w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. http://muzyka.onet.pl/bob-dylan
Dzisiaj, 13.10.2016 r. dziennikarze piszą tak: Read More

Literacki Nobel 2015

Swietłana Aleksijewicz, 14. kobieta nagrodzona literackim Noblem, została doceniona „za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”. Na wieść o nagrodzie powiedziała tylko jedno słowo: „Fantastycznie”.

Już dawno nie było tak zdecydowanego faworyta do literackiego Nobla. Pisarka i dziennikarka urodzona w 1948 r. na sowieckiej Ukrainie, mieszkająca na Białorusi i tworząca po rosyjsku była typowana zarówno przez bukmacherów (w ostatnich dniach za jeden postawiony na nią funt można było dostać tylko trzy – to w ostatnich latach rekord), jak i krytyków.

W szwedzkim dzienniku „Dagens Nyheter” pojawiły się głosy, by Akademia Szwedzka nagrodziła Noblem reportażystę. Podobno miał go już w 2007 r. otrzymać Ryszard Kapuściński, ale zmarł w styczniu tamtego roku.

Jej książki są wciąż zabronione na Białorusi. – Choć ostatnio Łukaszenka romansuje z Europą, więc do księgarń w Mińsku trafił pięciopak moich książek w języku rosyjskim, z czego ostatnią jest „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” – mówiła „Wyborczej” w kwietniu. – Kosztuje jednak tyle, co trzy pensje nauczycielskie.

Swietłana Aleksijewicz jest doskonale znana polskim czytelnikom. W tym roku została laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” – zbiór reportaży o Homo sovieticus. W 2011 r. jej „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” także dostała Nagrodę im. Kapuścińskiego oraz Literacką Nagrodę Europy Środkowej „Angelus”.

Swietłana Aleksijewicz otrzyma 8 mln koron szwedzkich (1,1 mln dolarów), dyplom i medal. Ceremonia wręczenia w grudniu.

Niechciana historia ZSRR

Aleksijewicz pisze przede wszystkim o niechcianej, pomijanej, zapomnianej, wypieranej historii Związku Radzieckiego i życiu w państwach powstałych po upadku Sojuza.

– Wojna to moja dziecięca trauma. My, dzieci, żyliśmy wśród ciągłych opowiadań o śmierci. Na białoruskiej wsi mówi się o wszystkim nie tylko w domu, ale też na ulicy, za stołami w święta. Mówi się chórem. W moich uszach do tej pory dzwoni ten chór, który czasem stawał się smutnymi białoruskimi pieśniami – mówiła „Wyborczej”.

Po polsku nakładem wydawnictwa Czarne ukazały się także jej inne tytuły: „Cynkowi chłopcy” o radzieckich żołnierzach w Afganistanie, „Czarnobylska modlitwa” o społecznych skutkach katastrofy atomowej, „Ostatni świadkowie. Utwory na głos dziecięcy” o radzieckich dzieciach ginących podczas II wojny światowej.

Jest jedną z najczęściej nagradzanych europejskich autorek.
Swietłana Aleksijewicz mieszka w Mińsku. Od kilkudziesięciu lat „mapuje” sowieckiego i postsowieckiego człowieka. Nie chodzi jednak o przedstawianie wyłącznie wydarzeń historycznych. Świat książek Aleksijewicz jest pełen emocji. Wydarzenia, historie, które opisuje ona w swoich książkach – jak katastrofa w Czarnobylu czy wojna ZSRR w Afganistanie – są w pewien sposób pretekstem do opowieści o człowieku sowieckim i postsowieckim.

Aleksijewicz przeprowadziła tysiące wywiadów z dziećmi, kobietami i mężczyznami, przedstawiając w ten sposób historię szczególnego rodzaju człowieka, o którym nie wiedzieliśmy prawie nic, a dodatkowo opisując historię emocji.

Szczególną wartością książek Aleksijewicz jest to, że nie tylko materiał, ale też treść są nowe. Prawdziwym osiągnięciem jest świeżość formy – ona wynalazła nowy rodzaj literacki.

Najbardziej lubię książkę „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (wyd. polskie 2010, napisana w 1983 r., trzy lata leżała w cenzurze) – polecałabym ją osobom, które dopiero zaczynają przygodę z twórczością Aleksijewicz. To historia II wojny światowej z wcześniej nieznanej perspektywy setek kobiet będących na froncie. W wojnie nazywanej w ZSRR Wielką Wojną Ojczyźnianą jako żołnierki brało udział około miliona sowieckich kobiet. Ta książka osiągnęła ogromny sukces w ZSRR – sprzedało się ponad 2 mln egzemplarzy. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” to wzruszający dokument, który zbliża czytelnika do każdej z bohaterek. A w ciągu paru lat te bohaterki przecież odejdą.

Jedna z 259

W tym roku członkowie Akademii, a także profesorowie literatury, stowarzyszenia pisarzy oraz laureaci Nagrody Nobla z poprzednich lat zgłosili do Nobla 259 propozycji, co zaowocowało 198 nominacjami. Nazwiska 36 pisarzy pojawiły się na tej liście po raz pierwszy.

Nobla nie zdobyli inni faworyci bukmacherów: japoński ulubieniec czytelników z całego świata Haruki Murakami (6:1) oraz kenijski pisarz Ngugi wa Thiong’o (6:1).

W gronie faworytów wymieniano także m.in. Amerykanów Philipa Rotha i Joyce Carol Oates czy norweskiego dramatopisarza Jona Fosse’a (10:1).

W 2014 r. Nagrodę Nobla otrzymał francuski pisarz Patrick Modiano.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,75475,18990257,literacki-nobel-2015-dla-swietlany-aleksijewicz.html#ixzz3oFp0FWrc

LiterackiNobel2015

Nike 2015 dla Olgi Tokarczuk

http://culture.pl/pl/artykul/nike-2015-dla-olgi-tokarczuk

O Oldze tokarczuk czytaj na http://culture.pl/pl/tworcah/olga-tokarczuk

Olga Tokarczuk ze statuetkę Nike 2015 , fot. Jacek Domiński/Reporter / East News
Olga Tokarczuk ze statuetkę Nike 2015 , fot. Jacek Domiński/Reporter / East News

Nagroda Literacka Nike 2015 przypadła w udziale Oldze Tokarczuk za „Księgi Jakubowe” (Wydawnictwo Literackie). Zwyciężczynię konkursu na najlepszą książkę wydaną w minionym roku poznaliśmy 4 października 2015, podczas gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Laureatka otrzymała 100 tysięcy złotych i statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły. Werdykt jury pokrył się z odczuciami większości odbiorców jej książek, którzy przyznali jej własną nagrodę – Nike Czytelników.

Olga Tokarczuk jest jedną z najpoczytniejszych pisarek, laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym również nagrody Nike 2008 za powieść „Bieguni”. Była sześciokrotnie nominowana do Nike, z czego pięć razy jej książki dotarły do finału nagrody. Były to kolejno:
1997 – „Prawiek i inne czasy”
1999 – „Dom dzienny, dom nocny”
2002 – „Gra na wielu bębenkach”
2008 – „Bieguni”
2015 – „Księgi Jakubowe”
Wymienione  powieści okazały się jednocześnie najlepsze w głosowaniu czytelników. Ponadto w 2010 roku powieść Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”otrzymała nominację do Nike. Ów thriller moralny, jak swoją powieść określiła sama autorka, ekranizuje właśnie Agnieszka Holland. Jej film nosi tytuł „Pokot”.
Holland: „Pokot” to film o moim pokoleniu
„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk zostały uwzględniona właściwie we wszystkich liczących się rankingach na Książkę Roku 2014 publikowanych w opiniotwórczych mediach.
W „Newsweeku” trafiły na listę 10 Książek Roku – redakcja uznała „Księgi…” za pierwszą polską powieść, która „wpisuje się w światowy renesans wielkiej historycznej epiki”
„Gazeta Wyborcza” uznała tę powieść za jedną z 25 książek, bez których trudno wyobrazić sobie miniony rok
Książka Roku w programie „Z najwyższej półki” w radiowej „Trójce”
1. miejsce w rankingu tygodnika „Polityka” w kategorii literatura- świat
E-book Roku w plebiscycie czytelników i użytkowników Publio.pl w kategorii literatura polska

W finale Nagrody Literackiej Nike 2015 poza powieścią laureatką znaleźli się również:
Jacek Dehnel, autor powieści „Matka Makryna” (W.A.B.)
Wioletta Grzegorzewska, autorka debiutanckiej powieści „Guguły” (Czarne)
Ignacy Karpowicz, autor powieści „Sońka” (Wydawnictwo Literackie)
Jacek Podsiadło, autor tomu poetyckiego „Przez sen” (Teatr NN Brama Grodzka)
Magdalena Tulli,  autorka powieści „Szum”, (Znak)
Szczepan Twardoch, autor powieści „Drach” (Wydawnictwo Literackie)
Jury Nike 2015 stanowili: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek (przewodniczący), Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Maria Zmarz-Koczanowicz. Sekretarzem nagrody jest Marek Radziwon.
W konkursie Nagrody Literackiej Nike mogą startować wszystkie gatunki literackie napisane przez żyjących autorów. Lista dwudziestu nominowanych jest corocznie ogłaszana w maju, siedmiu finalistów – w pierwszej połowie września. Ostateczną decyzję o zwycięzcy jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.
Autor: Janusz R. Kowalczyk

Zdjęcie z niezwykłym przesłaniem?

http://wiadomosci.onet.pl/ciekawostki/to-zdjecie-udostepniaja-tysiace-internautow-z-calego-swiata-ma-niezwykle-przeslanie/3dh9bx


To zdjęcie udostępniają tysiące internautów z całego świata. Ma niezwykłe przesłanie
Dziennikarz Anoup Kaphle udostępnił na jednym z portali społecznościowych zdjęcie, które natychmiast obiegło sieć. Wszystko przez niezwykłe przesłanie, jakie niesie.
znalezione_w_sieci
Oczywiście można wejść na podaną stronę i przeczytać komentarz do zdjęcia. Mnie wydaje się o wiele ciekawsze … pomyślenie.

Pomyślenie proponuje:
Elżbieta Baczewska – polonistka, nauczycielka wiedzy o kulturze

Znamy zwycięzców

http://podroze.onet.pl/aktualnosci/najlepsze-zdjecia-wkf-national-geographic-polska-2015-zwyciezcy/0p78sv

 

Znamy zwycięzców 11. Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska.
Jedenasty Wielki Konkurs Fotograficzny magazynu National Geographic Polska za nami. W tym roku jury główną nagrodę, czyli Grand Prix, przyznało Monice Strzeleckiej za fotoreportaż „3”. Wszyscy laureaci swoje nagrody odebrali podczas wielkiej gali WKF.
Jury pod przewodnictwem Tomasza Tomaszewskiego w składzie: Marek Arcimowicz, Wojciech Franus, Paweł Młodkowski, Martyna Wojciechowska, jak co roku nie miało łatwego zadania.
NationaleGeografic_zwyciestwo
Obejrzenie zdjęć proponuje:
Elżbieta Baczewska – polonistka, nauczycielka wiedzy o kulturze

Copyright STREFA HUMANISTY 2021
Tech Nerd theme designed by Siteturner