PRZYKŁADOWA ROZPRAWKA MATURALNA

Zadanie 2. Czy w miłości lepiej słuchać głosu rozsądku, czy też oddać się namiętności? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

POBIERZ ROZWIĄZANIE ZADANIA 2

Przykłady uczniowskich rozprawek lub fragmentów z komentarzami – POBIERZ

PORADNIK JAK NAPISAĆ ROZPRAWKĘ – POBIERZ

PODSTAWA PROGRAMOWA – JĘZYK POLSKI IV etap edukacyjny

Cele kształcenia – wymagania ogólne
I. Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji.
Uczeń rozumie teksty o skomplikowanej budowie; dostrzega sensy zawarte w struktu- rze głębokiej tekstu; rozpoznaje funkcje tekstu i środki językowe służące ich realizacji; ma świadomość kryteriów poprawności językowej.
POBIERZ I ZAPOZNAJ SIĘ Z CAŁĄ PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ Z JĘZYKA POLSKIEGO

INFORMATOR O EGZAMINIE MATURALNYM Z JĘZYKA POLSKIEGO OD ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

Wprowadzenie nowej formuły egzaminu maturalnego, która zacznie obowiązywać od roku 2015, jest konsekwencją sukcesywnego wdrażania od roku szkolnego 2009/2010, na kolejnych etapach edukacji, nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. W dokumencie tym wymagania szczegółowe podzielono na trzy obszary: 1) odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji, 2) analiza i interpretacja tekstów kultury, 3) tworzenie wypowiedzi. We wszystkich obszarach płaszczyzną wspólną nauki o języku i o literaturze jest tekst – skupienie na nim różnorodnych działań edukacyjnych potwierdza jego zasadniczą rolę w nauczaniu języka polskiego i pozwala na funkcjonalne potraktowanie zarówno wiedzy o literaturze, jak i wiedzy o języku, które łącznie stanowią fundament pogłębionej analizy i – w efekcie – rozumienia wypowiedzi.
POBIERZ I ZAPOZNAJ SIĘ Z CAŁYM DOKUMENTEM

Zasady opisu bibliograficznego

 

Zasady opisu bibliograficznego

 

BIBLIOGRAFIA

I. Literatura podmiotu (lektury, filmy, obrazy, reklamy i inne teksty kultury, które są analizowane i interpretowane).

II. Literatura przedmiotu (komentarze, opracowania danego tematu czy problemu, omówienia, interpretacje, analizy tekstów uwzględnionych w literaturze podmiotu).

     DO LITERATURY PRZEDMIOTU NIE WPISUJE SIĘ: PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH, BRYKÓW, ŚCIĄG, INFORMACJI O NOTATKACH Z ZESZYTU

 

UWAGA Read More

Copyright STREFA HUMANISTY 2024
Tech Nerd theme designed by Siteturner