„Czym śpiewak dla ludzi?”

Spotkanie pt. „Czym śpiewak dla ludzi?”. Mickiewicz i wiek XXI.

Kiedy?: 3 grudnia 2016r. godz. 15.00

Gdzie?: Scena Studio

Czas trwania: 2 godz. 30 min. (1 przerwa)

Polski romantyzm to nie tylko epoka literacka, inspirująca kolejne pokolenia twórców i badaczy – to także zbiór wyobrażeń określających nasz stosunek do zbiorowości i historii. Stworzony przez Mickiewicza narodowy mit stał się podstawą polskiej tożsamości i do dzisiaj wpływa na język publiczny.

Jaki jest Mickiewicz w roku 2016? Czy jako poeta narodowej wspólnoty, wyraziciel jej uczuć, porusza jeszcze nowe pokolenia? Czy idee Mickiewicza stanowią punkt odniesienia w wolnorynkowym świecie? Co jest żywego w dziele poety?

I. dyskusja
prowadzenie: Małgorzata Dziewulska
udział wezmą: Zbigniew Majchrowski, Tomasz Plata, Krzysztof Rutkowski

II. czytanie poezji Adama Mickiewicza
udział wezmą Aktorzy Teatru Narodowego: Wiktoria Gorodeckaja, Danuta Stenka, Jerzy Radziwiłowicz

Wstęp: bilet 1 zł

Bilety dostępne są tylko w dniu wydarzenia

w kasie Teatu przy ul. Wierzbowej 3, na godzinę przed spotkaniem.
Bilety nie są dostępne w rezerwacji i w sprzedaży online.

Szczegółowe informacje:

http://www.narodowy.pl/repertuar,spektakle,287,czym_spiewak_dla_ludzi_mickiewicz_i_wiek_xxi.html?prkey=583d5d69-69b0435bfd48eeff4dc62ddf1ccee79aaa9b6788

Zachęcam wszystkich uczniów, a szczególnie klas II i III do wzięcia udziału w spotkaniu.

Elżbieta Baczewska

Niepokojąca woń przypalonej marchwi. Rozmowa z Markiem Krajewskim

http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,20736227,niepokojaca-won-przypalonej-marchwi-rozmowa-z-markiem-krajewskim.html
Agnieszka Kublik
24 września 2016 | 01:02

Marek Krajewski (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)
Piszę trzy godziny i czterdzieści osiem minut. Przez dwie godziny dwadzieścia czytam filozofów po grecku i po łacinie, a pozostały czas poświęcam na szlifowanie angielszczyzny, zwykle podczas biegania. Normalne życie zwykłego pracującego rzemieślnika. Z Markiem Krajewskim* rozmawia Agnieszka Kublik.
Agnieszka Kublik: A trup jaki wydaje zapach?  Read More

O HERBERCIE W STAWISKU

Szanowni Państwo,

w dniach 5 – 6 listopada (sobota – niedziela), o godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku na HERBERTIADĘ – sesję popularno – naukową na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Program:

sobota, godz.17.00 – wykłady i wernisaż

– Mariusz Olbromski, literat, dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, przedstawi związki biografii i twórczości Zbigniewa Herberta ze Lwowem, rodzinnym miastem pisarza.

– Dr Józef Maria Ruszar, inicjator i twórca wielu sesji naukowych i wydawnictw poświęconych autorowi „Pana Cogito”, zaprezentuje refleksje na temat ekonomii jako tematu literackiego w twórczości Zbigniewa Herberta.

– Dr Małgorzata Peroń (KUL) przedstawi wykład „Ślad dłoni szukający… Posągi, kamienie, kształty w poezji Zbigniewa Herberta”, który zarazem będzie znakomitym wprowadzeniem do świata rzeźb artystki Moniki Osieckiej.

– Wernisaż wystawy „Fragmenty lustra” Moniki Osieckiej.

Monika Osiecka jest znakomitą rzeźbiarką, a także pisarką, absolwentką ASP w Warszawie. W 1994 roku obroniła dyplom w Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego. Do rzeźby dochodziła poprzez fascynację kulturą Włoch i Iranu, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Tworzy akty kobiece i rzeźbę abstrakcyjną. Materiałem rzeźbiarskim jest kamień, w którym pracuje na międzynarodowych stażach i sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie. Zapiski i autokomentarze na temat własnej twórczości i życia towarzyszą jej od czasu studiów. Poetycka forma i niezwykła intymność tej autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia.

niedziela o godz. 17.00 – spotkanie i recital

– Spotkanie z dr. hab. Rafałem Żebrowskim, siostrzeńcem i wybitnym biografem Zbigniewa Herberta, który zaprezentuje książkę „Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono”.

– Recital „Siódmy anioł” Dominiki Świątek do wierszy Zbigniewa Herberta.

Artystka jest kompozytorką, autorką piosenek i polonistką. Wydała dwie płyty ze swoimi kompozycjami: do wierszy Zbigniewa Herberta oraz Juliusza Słowackiego.

Płyta „Siódmy anioł” to kompozycje Dominiki Świątek do 17 wierszy Zbigniewa Herberta. Premiera tego programu miała miejsce podczas VI edycji Festiwalu im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Artystka prezentowała ten recital w wielu miejscach, m.in., we Lwowie i Krzemieńcu. Płyta przyniosła jej wielkie uznanie krytyki muzycznej i słuchaczy.

serdecznie zapraszam

Beata Zybała

Zaproszenie_5_6_10_2016_2

Program na listopad:

stawisko listopad

Copyright STREFA HUMANISTY 2024
Tech Nerd theme designed by Siteturner