„Czym śpiewak dla ludzi?”

Spotkanie pt. „Czym śpiewak dla ludzi?”. Mickiewicz i wiek XXI.

Kiedy?: 3 grudnia 2016r. godz. 15.00

Gdzie?: Scena Studio

Czas trwania: 2 godz. 30 min. (1 przerwa)

Polski romantyzm to nie tylko epoka literacka, inspirująca kolejne pokolenia twórców i badaczy – to także zbiór wyobrażeń określających nasz stosunek do zbiorowości i historii. Stworzony przez Mickiewicza narodowy mit stał się podstawą polskiej tożsamości i do dzisiaj wpływa na język publiczny.

Jaki jest Mickiewicz w roku 2016? Czy jako poeta narodowej wspólnoty, wyraziciel jej uczuć, porusza jeszcze nowe pokolenia? Czy idee Mickiewicza stanowią punkt odniesienia w wolnorynkowym świecie? Co jest żywego w dziele poety?

I. dyskusja
prowadzenie: Małgorzata Dziewulska
udział wezmą: Zbigniew Majchrowski, Tomasz Plata, Krzysztof Rutkowski

II. czytanie poezji Adama Mickiewicza
udział wezmą Aktorzy Teatru Narodowego: Wiktoria Gorodeckaja, Danuta Stenka, Jerzy Radziwiłowicz

Wstęp: bilet 1 zł

Bilety dostępne są tylko w dniu wydarzenia

w kasie Teatu przy ul. Wierzbowej 3, na godzinę przed spotkaniem.
Bilety nie są dostępne w rezerwacji i w sprzedaży online.

Szczegółowe informacje:

http://www.narodowy.pl/repertuar,spektakle,287,czym_spiewak_dla_ludzi_mickiewicz_i_wiek_xxi.html?prkey=583d5d69-69b0435bfd48eeff4dc62ddf1ccee79aaa9b6788

Zachęcam wszystkich uczniów, a szczególnie klas II i III do wzięcia udziału w spotkaniu.

Elżbieta Baczewska

O HERBERCIE W STAWISKU

Szanowni Państwo,

w dniach 5 – 6 listopada (sobota – niedziela), o godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku na HERBERTIADĘ – sesję popularno – naukową na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Program:

sobota, godz.17.00 – wykłady i wernisaż

– Mariusz Olbromski, literat, dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, przedstawi związki biografii i twórczości Zbigniewa Herberta ze Lwowem, rodzinnym miastem pisarza.

– Dr Józef Maria Ruszar, inicjator i twórca wielu sesji naukowych i wydawnictw poświęconych autorowi „Pana Cogito”, zaprezentuje refleksje na temat ekonomii jako tematu literackiego w twórczości Zbigniewa Herberta.

– Dr Małgorzata Peroń (KUL) przedstawi wykład „Ślad dłoni szukający… Posągi, kamienie, kształty w poezji Zbigniewa Herberta”, który zarazem będzie znakomitym wprowadzeniem do świata rzeźb artystki Moniki Osieckiej.

– Wernisaż wystawy „Fragmenty lustra” Moniki Osieckiej.

Monika Osiecka jest znakomitą rzeźbiarką, a także pisarką, absolwentką ASP w Warszawie. W 1994 roku obroniła dyplom w Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego. Do rzeźby dochodziła poprzez fascynację kulturą Włoch i Iranu, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Tworzy akty kobiece i rzeźbę abstrakcyjną. Materiałem rzeźbiarskim jest kamień, w którym pracuje na międzynarodowych stażach i sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie. Zapiski i autokomentarze na temat własnej twórczości i życia towarzyszą jej od czasu studiów. Poetycka forma i niezwykła intymność tej autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia.

niedziela o godz. 17.00 – spotkanie i recital

– Spotkanie z dr. hab. Rafałem Żebrowskim, siostrzeńcem i wybitnym biografem Zbigniewa Herberta, który zaprezentuje książkę „Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono”.

– Recital „Siódmy anioł” Dominiki Świątek do wierszy Zbigniewa Herberta.

Artystka jest kompozytorką, autorką piosenek i polonistką. Wydała dwie płyty ze swoimi kompozycjami: do wierszy Zbigniewa Herberta oraz Juliusza Słowackiego.

Płyta „Siódmy anioł” to kompozycje Dominiki Świątek do 17 wierszy Zbigniewa Herberta. Premiera tego programu miała miejsce podczas VI edycji Festiwalu im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Artystka prezentowała ten recital w wielu miejscach, m.in., we Lwowie i Krzemieńcu. Płyta przyniosła jej wielkie uznanie krytyki muzycznej i słuchaczy.

serdecznie zapraszam

Beata Zybała

Zaproszenie_5_6_10_2016_2

Program na listopad:

stawisko listopad

Bilet do… Muzeum Wojska Polskiego

http://www.muzeumwp.pl/wystawy/12,sala-sobieskiego/
Ekspozycja stała w Muzeum Wojska Polskiego ukazuje historię wojskowości polskiej od powstania państwa w X wieku do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.
Ja polecam zwiedzanie wystawy w Sali Sobieskiego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
W ciągu XVII wieku nastąpiło wśród szlachty Rzeczypospolitej Obojga Narodów rozpowszechnienie się ideologii sarmatyzmu. Jednym z jego przejawów było wytworzenie się specyficznej mody sarmackiej, związanej z tradycją kultury rycerskiej i jeździeckiej. Cechowała ją okazałość, przepych oraz barwność stroju i broni, opartych na wzorach wschodnich, głównie tureckich i perskich. Jednym z najbardziej oryginalnych wytworów kultury sarmackiej była zbroja husarska wykonana z łusek żelaznych nitowanych na skórze, zwana karaceną.
Tę salę szczególnie powinni odwiedzić wszyscy miłośnicy „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
Franek Bolek-Grużewski, kl. I a

ZOBACZMY TO RAZEM

ZOBACZMY TO RAZEM Van Gogh Alive – the Experience
http://vangoghalive.pl/wystawa/
Van Gogh – wystawa sensoryczna

VanGogh

Zapomnij o tradycyjnym zwiedzaniu muzeum
Wszechobecna cisza i skupienie, nadęta atmosfera czy brak możliwości dotykania eksponatów potrafią skutecznie zniechęcić do wizyt w muzeum nawet największych pasjonatów sztuki. Innowacyjna forma Van Gogh Alive poszerza dotychczasową definicję słowa „wystawa”, w niczym nie przypominając nudnych muzealnych instalacji.
Read More

Festiwal Filmowy w Gdyni

Nagroda Publiczności 40. FFG dla filmu „Moje córki krowy” w reżyserii Kingi Dębskiej.

biletkino1

Film Kingi Dębskiej Moje córki krowy otrzymał Nagrodę Publiczności 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Laureata Nagrody Publiczności wybrali Widzowie 40. FFG,…

 

Laureaci 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni

biletkino2

W sobotę (19 września 2015 r.) odbyła się ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Laureaci 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni:

Wielka Nagroda Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni dla najlepszego filmu:
„Body/Ciało”, reż. Małgorzata Szumowska oraz Wielka Nagroda Złote Lwy 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni dla najlepszego filmu: „Body/Ciało”, prod. Jacek Drosio.

Srebrne Lwy
„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, reż. Janusz Majewski oraz Srebrne Lwy „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”, prod. Włodzimierz Niderhaus.

Nagroda Specjalna Jury Za oryginalność koncepcji artystycznej i profetyzm martwego piksela –
„11 minut”, reż. Jerzy Skolimowski, prod. Ewa Piaskowska.

Pełną listę nagrodzonych zobacz na: http://www.festiwalgdynia.pl/aktualnosci/news/—436-_laureaci-40.-festiwalu-filmowego-w-gdyni.html

Copyright STREFA HUMANISTY 2024
Tech Nerd theme designed by Siteturner