O HERBERCIE W STAWISKU

Szanowni Państwo,

w dniach 5 – 6 listopada (sobota – niedziela), o godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku na HERBERTIADĘ – sesję popularno – naukową na temat życia i twórczości Zbigniewa Herberta.

Program:

sobota, godz.17.00 – wykłady i wernisaż

– Mariusz Olbromski, literat, dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, przedstawi związki biografii i twórczości Zbigniewa Herberta ze Lwowem, rodzinnym miastem pisarza.

– Dr Józef Maria Ruszar, inicjator i twórca wielu sesji naukowych i wydawnictw poświęconych autorowi „Pana Cogito”, zaprezentuje refleksje na temat ekonomii jako tematu literackiego w twórczości Zbigniewa Herberta.

– Dr Małgorzata Peroń (KUL) przedstawi wykład „Ślad dłoni szukający… Posągi, kamienie, kształty w poezji Zbigniewa Herberta”, który zarazem będzie znakomitym wprowadzeniem do świata rzeźb artystki Moniki Osieckiej.

– Wernisaż wystawy „Fragmenty lustra” Moniki Osieckiej.

Monika Osiecka jest znakomitą rzeźbiarką, a także pisarką, absolwentką ASP w Warszawie. W 1994 roku obroniła dyplom w Pracowni Rzeźby Grzegorza Kowalskiego. Do rzeźby dochodziła poprzez fascynację kulturą Włoch i Iranu, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. Tworzy akty kobiece i rzeźbę abstrakcyjną. Materiałem rzeźbiarskim jest kamień, w którym pracuje na międzynarodowych stażach i sympozjach rzeźbiarskich w całej Europie. Zapiski i autokomentarze na temat własnej twórczości i życia towarzyszą jej od czasu studiów. Poetycka forma i niezwykła intymność tej autobiograficznej narracji dają rzadki w literaturze polskiej zapis twórczej samoświadomości i kobiecego doświadczenia.

niedziela o godz. 17.00 – spotkanie i recital

– Spotkanie z dr. hab. Rafałem Żebrowskim, siostrzeńcem i wybitnym biografem Zbigniewa Herberta, który zaprezentuje książkę „Zbigniew Herbert. Kamień, na którym mnie urodzono”.

– Recital „Siódmy anioł” Dominiki Świątek do wierszy Zbigniewa Herberta.

Artystka jest kompozytorką, autorką piosenek i polonistką. Wydała dwie płyty ze swoimi kompozycjami: do wierszy Zbigniewa Herberta oraz Juliusza Słowackiego.

Płyta „Siódmy anioł” to kompozycje Dominiki Świątek do 17 wierszy Zbigniewa Herberta. Premiera tego programu miała miejsce podczas VI edycji Festiwalu im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu. Artystka prezentowała ten recital w wielu miejscach, m.in., we Lwowie i Krzemieńcu. Płyta przyniosła jej wielkie uznanie krytyki muzycznej i słuchaczy.

serdecznie zapraszam

Beata Zybała

Zaproszenie_5_6_10_2016_2

Program na listopad:

stawisko listopad

Dodaj komentarz

Copyright STREFA HUMANISTY 2024
Tech Nerd theme designed by Siteturner