Żadna książka nie nauczy tyle, ile…

IMG_170215.01.2014r.
Brwinów to nie tylko miasto, w którym dziś znajdują się korty tenisowe, galeria handlowa, szkoły …  Przed wojną było to miejsce wielokulturowe i wielonarodowościowe, gdzie mieszkało wiele rodzin żydowskich, które w czasach okupacji znalazły się w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu swego pochodzenia.  Od 1936r. w  Brwinowie mieszkali również państwo Turczyńscy, dzięki którym okupację przeżyło 14 osób pochodzenia żydowskiego zarówno z Brwinowa, jak i z Warszawy. Za tę działalność  państwo Turczyńscy otrzymali tytuł „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.

W tym roku szkolnym uczniowie naszego Liceum biorą udział w Projekcie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata pn.: „Spotkania Młodzieży ze Sprawiedliwymi”. W ramach tego przedsięwzięcia nawiązany został kontakt z panią Wandą Kołomijską (z domu Turczyńską), która w momencie rozpoczęcia wojny miała 7 lat.
14 stycznia byliśmy gośćmi w domu pani Wandy. Odbyliśmy długą rozmowę z serdeczną i obdarzoną znakomitą pamięcią starszą już dzisiaj panią, która będąc w czasie wojny dzieckiem, wykazała się ogromną odwagą, pomagając rodzicom ukrywać Żydów: „Kto potrzebował, to znajdował miejsce – inaczej być nie mogło”.
Pełnej szczegółów opowieści pani Kołomijskiej słuchaliśmy z prawdziwym zainteresowaniem, a każdy jej wątek stanowił oddzielną równie ciekawą historię. Spędziliśmy tam ponad sześć godzin – to jednak nie wystarczyło, by dowiedzieć się wszystkiego. Zaprosiliśmy więc Panią Wandę do naszej szkoły, by podzieliła się wspomnieniami z uczniami liceum.
Opowieść pani Wandy to nie tylko dobry temat na reportaż, to również szansa na poznanie wielkiej historii z perspektywy działalności jednej rodziny.

Żadna książka nie nauczy tyle, ile wspomnienia pani Kołomijskiej.

 Gloria Embradora klasa 1b

 

Dodaj komentarz

Copyright STREFA HUMANISTY 2024
Tech Nerd theme designed by Siteturner